fbpx
AUTOR: Marek Golec

Kiedy spółka z o.o. jest korzystniejsza od JDG?

Zastanawiasz się, która forma prowadzenia biznesu jest dla Ciebie bardziej opłacalna podatkowo?

Przeanalizowałem 6 scenariuszy opartych o zależności pomiędzy poziomem przychodów, kosztów, wysokością składek ZUS, formą opodatkowania i formą prowadzenia biznesu.

 

Pomogą Ci one stwierdzić, kiedy najwięcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

 

Zapraszam Cię do obejrzenia nowego filmu na kanale YouTube Mistrza Podatków ⬇⬇

 

Kiedy spółka z o.o. jest korzystniejsza od JDG?

 

 

Z tego filmu dowiesz się:

 

 • jak na pierwszy rzut oka można stwierdzić co się bardziej opłaca,
 • czy przy osiąganiu niewysokich dochodów spółka z o.o. ma sens,
 • dlaczego niektórzy przedsiębiorcy omijają skalę podatkową szerokim łukiem i wolą założyć spółkę z o.o., nawet jeśli JDG na skali wydaje się korzystniejsza,
 • czy wyższy koszt księgowości dla spółki z o.o. jest dużą przeszkodą,
 • kiedy spółka z o.o. nie ma szans na niższy poziom opodatkowania niż JDG,
 • co i dlaczego wybrać, jeśli chcemy skalować biznes.

 

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

Kiedy spółka z o.o. jest korzystniejsza od JDG?

Jak na pierwszy rzut oka można stwierdzić co się bardziej opłaca?

Przeanalizujmy ogólne zależności, na podstawie których, z dużym prawdopodobieństwem, możemy stwierdzić, kiedy podatkowo opłaca się prowadzić biznes w ramach spółki z o.o., a kiedy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i według której formy opodatkowania.

 

Zaznaczam, że w tym artykule koncentrujemy się tylko na tym co się bardziej opłaca, czyli ile przedsiębiorcy zostanie w kieszeni po opłaceniu danin publicznych.

 

Jak już się domyślasz, nie bierzemy pod uwagę kwestii ryzyka i innych ważnych aspektów. Jeśli jednak chciałbyś o nich przeczytać, zachęcam Cię do lektury artykułu 18 różnic między JDG a spółką z o.o.

 

Wracając do tematu, co i kiedy podatkowo się bardziej opłaca, przyjrzyjmy 6 najczęstszym zależnościom.

 

Scenariusz 1: Niewysokie dochody i niski ZUS.

Zaznaczam, że odróżniamy dochody od przychodów.  Pamiętamy, że dochód to przychody minus koszty.

 

Tak więc, jeśli osiągamy dochody do kwoty około 120 tys. zł i jednocześnie płacimy niski ZUS, działalność gospodarcza na skali podatkowej będzie najprawdopodobniej najlepszym wyborem.

 

Zaznaczam, że przy omawianiu tych założeń i w całym tym artykule nie biorę pod uwagę możliwości wspólnego rozliczenia się przez małżonków. Na ten temat napisałem osobny artykuł Wspólne rozliczenie z małżonkiem – kiedy możliwe i kiedy warto?

 

Wracając do skali podatkowej, mam dla Ciebie ciekawą informację. Mianowicie, ze skalą podatkową wiąże się bardzo duże ryzyko. Po przekroczeniu rocznego dochodu w wysokości 120 tys. zł, stawka obciążeń publicznoprawnych drastycznie wzrasta, co nierzadko wiąże się ze straszliwym poziomem opodatkowania.

 

Dlatego też są osoby, prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, które omijają szerokim łukiem skalę podatkową, jako formę opodatkowania dla swojej firmy, pomimo że z przeprowadzonych symulacji wynika, że ta forma opodatkowania byłaby dla nich najkorzystniejsza.

 

Uznają one, że wybór innej formy opodatkowania czy nawet prowadzenie biznesu w ramach spółki z o.o. jest dla nich polisą ubezpieczeniową, chroniąca ich przed druzgocącym opodatkowaniem w drugim przedziale podatkowym, gdyby okazało się, że ich dochody jednak są dużo wyższe niż zakładali.

 

Na dodatek, skala podatkowa działa jak hamulec, powstrzymujący nas przed zarabianiem. Wiele osób zbliżających się do progu podatkowego, zamiast zarabiać więcej, myśli jak tu nie zapłacić 41% podatku (PIT 32% plus składka zdrowotna 9%).

Scenariusz 2: Niewysokie dochody, ale pełny ZUS w ramach działalności gospodarczej.

Zaskakujące jest to, że przy stosunkowo niskich dochodach spółka z o.o. może okazać się najlepszym wyborem.

 

Chcesz się przekonać? Śmiało policz to w naszym darmowym kalkulatorze podatkowym.

 

Scenariusz 3: Wysokie dochody, przy jednoczesnym ponoszeniu stosunkowo wysokich kosztów.

W takich okolicznościach najbardziej będzie opłacał się podatek liniowy lub spółka z o.o. Może się tak zdarzyć, że wyniki dla „liniówki” i spółki z o.o. będą bardzo zbliżone.

 

Oczywiście, wiele też zależy od tego, w jaki sposób wspólnicy mają ułożone relacje z własną spółką. Im będą one ułożone korzystniej, bardziej opłacalna zapewne okaże się spółka z o.o.

 

Jeśli chcesz o tym dowiedzieć się więcej, czyli o legalnych sposobach na obniżenie efektywnego podatku w związku z podwójnym opodatkowaniu, zachęcam Cię do przeczytania artykułu Top 10 legalnych sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o.

Scenariusz 4: Wysokie przychody, ale niskie koszty.

Przy takich założeniach ryczałt dochodzi do głosu i często może być niekwestionowanym faworytem, o czym za chwilę.

 

Ale, jeśli stawka ryczałtu jest dość wysoka, czyli 12% lub więcej, to przy dobrym poukładaniu relacji wspólników ze spółką, spółka z o.o. ma szansę wygrać z ryczałtem.

Scenariusz 5: Wysokie przychody, ale niskie koszty i niewysoka stawka ryczałtu, czyli 8,5% lub niższa.

W takich okolicznościach z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że ryczałt jest bezkonkurencyjny.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opodatkowania ryczałtem, przeczytaj artykuł Komu opłaca się ryczałt?

Scenariusz 6: Wysokomarżowa działalność handlowa z zastosowaniem niskiej – 3% stawki ryczałtu.

Działalność handlowa, z wyjątkiem obrotu nieruchomościami, jest opodatkowana według stawki ryczałtu 3%. Handel nieruchomościami natomiast opodatkowany jest według stawki 10%.

 

Dlatego w zdecydowanej większości przypadków tzw. flipy nie opłaca się rozliczać na ryczałcie. Tak na marginesie, po wejściu w życie Polskiego Ładu, generalnie lepiej jest rozliczać flipy w ramach spółki z o.o. niż w ramach JDG.

 

Ale wracając do wysokomarżowej działalności handlowej, polegającej na sprzedaży rzeczy ruchomych np. zabawek, ryczałt również powinien okazać się liderem.

 

Możesz to policzyć w naszym kalkulatorze.

 

Przykład przedsiębiorcy z branży medycznej

Już taki przykład analizowaliśmy, ale tylko pod kątem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Mowa o artykule Co i kiedy Ci się opłaca – skala, liniówka czy ryczałt?

 

Założyliśmy wówczas, że prowadzący indywidualną działalność gospodarczą dentysta osiąga roczny przychód w kwocie 450 tys. zł i ponosi koszty w wysokości 150 tys. zł. Odejmując od przychodów koszty, dochód wynosi 300 tys. zł.

 

W celu wyliczenia efektywnego podatku zsumowaliśmy kwoty podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia zdrowotne. Dla uproszczenia, pominęliśmy kwestię składek społecznych.

 

Abstrahując od wspólnego rozliczenia z małżonkiem, najlepiej wypadł podatek liniowy. Suma wziętych pod uwagę obciążeń (czyli podatek dochodowy plus składka zdrowotna) wyniosła niecałe 69 tys. zł.

 

Przeanalizujmy teraz, czy spółka z o.o. (co najmniej dwuosobowa) byłaby atrakcyjną formą opodatkowania dla prowadzącego gabinet stomatologiczny przedsiębiorcy.

 

Przyjmujemy następujące, w ujęciu rocznym, założenia:

 

 • spółka osiąga przychody w wysokości 450 tys. zł,
 • ponosi koszty w kwocie 150 tys. zł,
 • dodatkowo wynagrodzenie tylko jednego członka zarządu na podstawie aktu powołania wynosi 120 tys. zł rocznie,
 • cały zysk netto jest wypłacony w formie dywidendy.

 

W celu uproszczenia, na tę chwilę pomijamy fakt, że spółka z o.o. ponosi wyższy koszt księgowości. Niemniej, pamiętajmy że wyliczając obciążenia dla jednoosobowej działalności gospodarczej, pominęliśmy też składki na ubezpieczenia społeczne, które mogą wynosić jednoosobowego przedsiębiorcę prawie 20 tys. zł rocznie.

 

Jak widać, przy niewielkiej optymalizacji spółki z o.o. poprzez wynagradzanie tylko jednego członka zarządu i przy wypłacie całego zysku w formie dywidendy, co wcale nie musi się wydarzyć, suma obciążeń wynosi 68 922 zł, czyli bardzo podobnie, jak w najlepszym wariancie dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

 

Warto wziąć pod uwagę, że spółka nie musi wypłacać całego ani nawet części zysku. W takiej sytuacji 91% wypracowanego i pozostawionego w spółce kapitału może być reinwestowane, gdyż tylko 9% jest uszczuplone przez CIT. To niewątpliwie jest argument na korzyść spółki.

 

Wracając do omawianych na początku tego artykułu scenariuszy, potwierdzenie tutaj znajduje to co zostało powiedziane przy przedstawianiu scenariusza numer 3. Mianowicie, przy wysokim dochodzie i jednocześnie stosunkowo wysokich kosztach, podatek liniowy jest najlepszy spośród wszystkich trzech form opodatkowania JDG. Ponadto, wynik dla podatku liniowego może być zbliżony do wyniku spółki z o.o.

 

Odnosząc się jeszcze do naszego przykładu, przy uwzględnieniu wyższego kosztu księgowości w przypadku spółki z o.o., jak i z drugiej strony pełnych składek społecznych w ramach JDG, spółka z o.o. zapewne będzie korzystniejsza, ponieważ różnica w koszcie księgowości między JDG a spółką zazwyczaj nie jest tak duża jak wysokość składek społecznych przy opłacaniu pełnego ZUS w ramach JDG.

 

Na dodatek, naszemu przykładowemu dentyście pozostaje jeszcze kilka legalnych sposobów na obniżenie podwójnego opodatkowania, co też działa na korzyść spółki z o.o. Na ten temat możesz przeczytać w artykule Top 10 legalnych sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o.

Klinika zamiast gabinetu

Gdyby nasz przykładowy przedsiębiorca zdecydował się na rozwój swojej firmy poprzez zatrudnienie innych stomatologów i asystentów, innymi słowy – stworzyłby klinikę, wtedy spółka z o.o. raczej byłaby wskazaną formą prowadzenia biznesu, nie tylko z powodów podatkowych, ale również ze względu na ograniczenie odpowiedzialności.

 

Co istotne, gdyby prowadząca klinikę spółka, skorzystała z estońskiego CIT, zapewne wyszłaby na tym jeszcze korzystniej podatkowo. Na dodatek, mogłaby wtedy, co do zasady, reinwestować 100% zysków.

 

Inna opcja, która leży na stole to założenie fundacji rodzinnej i wniesienie do niej udziałów. Więcej na jej temat możesz przeczytać w artykule Fundacja rodzinna.

Autor wpisu: Marek Golec
Doradca podatkowy, który jest również inwestorem i przedsiębiorcą. Współwłaściciel kancelarii księgowo-podatkowej działającej pod markami Mistrz Podatków i Wynajmistrz.pl. Absolwent ekonomii i finansów międzynarodowych uczelni Université Sorbonne Paris Nord we Francji. Rozumie biznesy klientów oraz uczestników szkoleń i co ważne, mówi o podatkach naprawdę prostym językiem.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

 • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
 • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
 • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
 • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Podatek dochodowy 0

PIT -38 – Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Inwestujesz w kryptowaluty? Do 30 kwietnia masz czas na złożenie PIT-38. Poznaj zasady i zobacz na przykładach, jak to zrobić...

AUTOR: Marek Golec
Działalność gospodarcza ZUS 0

Rząd przywraca zryczałtowaną składkę zdrowotną?

Czy zapowiedziane nowe zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne będą korzystne dla wszystkich przedsiębiorców? Ile zyskasz, a może ile stracisz od 1 stycznia 2025...

AUTOR: Marek Golec, Mateusz Palarczyk
VAT 2

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – o co w nim chodzi?

Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy nie tylko dla przedsiębiorców! O co w nim chodzi i kiedy wejdzie w...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *