Jak uniknąć mieszania prywatnych pieniędzy z pieniędzmi spółki.
Dlaczego wirtualne pieniądze w kasie spółki są niebezpieczne.
Jak prawidłowo zawierać umowy z członkami zarządu.
Jakie są zasady zawierania umów pożyczek w spółce z o.o.
Dlaczego ważna jest dokumentacja przy zasilaniu spółki pieniędzmi.
Jak ważne jest składanie i aktualizowanie dokumentów.
Jak oddzielić majątek od ryzyka przy prowadzeniu spółki z o.o.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓
7 grzechów, które mogą zrujnować Twoją spółkę
Grzech pierwszy – Mieszanie prywatnych pieniędzy z pieniędzmi spółki
Nie może mieć miejsca sytuacja, w której idziemy na prywatne zakupy i płacimy kartą spółki. Podobnie, nie powinniśmy finansować zakupów spółki z prywatnych środków. My, jako osoby fizyczne, mamy swoje majątki, a spółka, będąc osobą prawną, ma swoje środki i swój majątek. Dlatego nie powinno dochodzić do sytuacji, w której kupujemy coś dla spółki z prywatnych pieniędzy, ani spółka kupuje coś dla nas.
Jeśli robimy prywatne zakupy, to płacimy swoją prywatną kartą. Natomiast, jeżeli kupujemy coś dla spółki, używamy karty firmowej. Oczywiście, możemy również korzystać z innych form płatności.
W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że są pewne ograniczenia i limity płatności, o których mówiłem w artykule Uważaj na limity płatności.
Spółka to odrębny byt prawny, a jej środki powinny być przeznaczone na prowadzenie jej działalności gospodarczej. Korzystanie z pieniędzy spółki do celów prywatnych może być bardzo ryzykowne zarówno z punktu widzenia podatkowego, jak i prawnego. Może to prowadzić do wykazania zaległości podatkowych lub nawet zarzutu działania na szkodę spółki.
Grzech drugi – Wirtualne pieniądze w kasie spółki
Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, kiedy w kasie spółki nie ma gotówki, a raport kasowy wykazuje, że ona jest. Może być też tak, że jakaś gotówka w kasie jest, ale raport kasowy nie zgadza się z rzeczywistym stanem kasetki. Jeśli w spółce operujesz gotówką, zwracaj szczególną uwagę na to, żeby w księgach rachunkowych na koncie „kasa”, jak również w sporządzanym przez spółkę raporcie kasowym było tyle pieniędzy, ile jest faktycznie w kasetce.
Jeśli wypłacasz pieniądze spółki z bankomatu, musisz to odnotować, a te pieniądze powinny znaleźć się w kasetce. Nie można ich używać na własne cele. Jeżeli ktoś wykazuje, że w kasie są pieniądze, a wykorzystuje je do prywatnych celów, robi to niezgodnie z prawem. To jest bardzo groźne, może być uznane za nieopodatkowane i niezgodne z prawem wyprowadzenie pieniędzy ze spółki oraz działanie na jej szkodę.
Skoro tyle powiedzieliśmy o kasie, to warto zastanowić się, która forma opodatkowania lub prowadzenia działalności jest dla Ciebie najbardziej opłacalna. Pobierz za darmo nasz autorski kalkulator podatkowy i przekonaj się.
Grzech trzeci – Nieprawidłowo zawierane umowy z członkami zarządu
Wielokrotnie można spotkać się z sytuacjami, w których umowa między członkiem zarządu a spółką jest nieważna. Grozi to m.in. tym, że urząd skarbowy może wyrzucić znaczące kwoty z kosztów spółki. Wynika to głównie z faktu, że umowy zawierane przez spółkę z jej członkami zarządu muszą być podpisywane albo przez radę nadzorczą, albo przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników. Natomiast w jednoosobowej spółce z o.o. umowy powinny być zawierane w formie aktu notarialnego.
Grzech czwarty – Nieprawidłowo zawierane umowy pożyczek
Podobnie jest z zawieraniem umów pożyczek. Ustawa – Kodeks spółek handlowych wymaga zgody zgromadzenia wspólników na podpisanie umowy pożyczki z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób.
Zauważ, że krąg osób, w przypadku których wymagana jest zgoda na udzielenie pożyczki, jest szerszy niż tylko członkowie zarządu. Brak zgody może skutkować nieważnością umowy i zarzutem działania na szkodę spółki. Dlatego w przypadku zawierania umowy pożyczki należy pamiętać o podjęciu tej uchwały, o czym nie każdy pamięta.
Zauważ, że jest to osobna uchwała niż ta, o której mówiliśmy, omawiając grzech trzeci.
Grzech piąty – Zasilanie spółki pieniędzmi bez dokumentacji
Pamiętaj, że w księgach rachunkowych każdy ruch pieniądza musi być ewidencjonowany. Niestety, można spotkać się z sytuacjami, w których były wpłaty do spółki od udziałowców, ale brakowało odpowiedniej dokumentacji, przez co nie było wiadomo, czego one dotyczą. Takie niedbalstwo i bałagan nie mogą mieć miejsca w spółce z o.o. Każdy ruch pieniądza musi być udokumentowany.
Zapisz się na newsletter i otrzymaj ZA DARMO kalkulator podatkowy
W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.
Częstym błędem jest zasilanie spółki pieniędzmi bez odpowiedniej dokumentacji. Każda wpłata do kasy lub na rachunek bankowy spółki powinna wynikać z udokumentowanej czynności, takiej jak podwyższenie kapitału, pożyczka, dopłaty do spółki z o.o., czy zapłata za usługę lub towar. Brak odpowiedniej dokumentacji może prowadzić do problemów prawnych i podatkowych.
Grzech szósty – Nieskładanie dokumentów i nieaktualizowanie zmian
Nieskładanie lub nieterminowe składanie dokumentów oraz brak aktualizacji w przypadku zmian stanowią naruszenia. Jeśli dokonywane są jakiekolwiek zmiany, takie jak zmiana adresu lub inne istotne zmiany, należy je zgłaszać do rejestru przedsiębiorców KRS. Pamiętaj też o terminowym sporządzaniu, uchwalaniu i zamieszczaniu sprawozdań finansowych.
Przepisy prawa i regulacje podatkowe mają to do siebie, że się zmieniają, a brak dostosowania się do tych zmian może prowadzić do problemów prawnych i finansowych. Regularnie składaj i aktualizuj dokumenty oraz konsultuj się z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Jeśli chcesz, możesz skorzystać z usług naszej kancelarii.
Grzech siódmy – Nieoddzielanie majątku od ryzyka
Podstawową biznesową zasadą przy prowadzeniu spółki z o.o. jest oddzielenie majątku od ryzyka. Majątku nie należy wkładać do spółki, która prowadzi ryzykowne przedsięwzięcia. Notabene, ryzykownych przedsięwzięć nie powinno prowadzić się w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Lepsza do tego jest spółka z o.o.
Majątek zazwyczaj powinno się trzymać w majątku osoby fizycznej, czasami w osobnej spółce, która nie jest narażona na ryzyko lub w fundacji rodzinnej. To jest szerszy temat, natomiast kluczowe jest, aby nie wkładać majątku do spółki prowadzącej ryzykowny biznes, ponieważ w przypadku tarapatów majątek ten może być bardzo łatwo utracony.
Mam nadzieję, że nie zniechęciłem Cię do prowadzenia biznesu w formie spółki z o.o. Nie taki miałem zamiar. Spółka z o.o. daje wiele możliwości podatkowych i prawnych, i zdecydowanie warto z nich korzystać.
Jeśli chcesz się dobrze przygotować do założenia, prowadzenia czy optymalizacji spółki z o.o., zachęcam Cię do skorzystania z naszego wsparcia i doświadczenia.
Tylko do 1 sierpnia do północy możesz kupić nasz nowy produkt Spółka z o.o. BOX w promocyjnej cenie i uzyskać dostęp do:
Pakietu dokumentów niezbędnych do założenia i prowadzenia spółki z o.o.
2 szkoleń online: „Spółka z o.o. w praktyce” oraz „Jak optymalizować spółkę z o.o.” (2 x 2,5h)
Sesji Q&A (2h)
Możesz też rozszerzyć nasze wsparcie o indywidualną konsultację podatkową czy usługę założenia spółki z o.o. przez naszą kancelarię.
Doradca podatkowy, inwestor i przedsiębiorca. Partner w kancelarii księgowo-podatkowej. Absolwent Sorbony, autor książek i prowadzący kanał YouTube. Udziela konsultacji w języku polskim, angielskim i francuskim. Mówi o podatkach w naprawdę zrozumiały sposób.
Zapisz się na newsletter i otrzymaj ZA DARMO kalkulator podatkowy
W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.