fbpx
AUTOR: Marek Golec

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

Są sposoby na korzystne rozliczenie z urzędem skarbowym i ZUS, nawet jeśli przejdziesz z umowy o pracę na współpracę z byłym pracodawcą w ramach firmy.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym przedstawiam dostępne rozwiązania prawne:

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

 

Z nagrania dowiesz się:

 

  • o jakie aspekty formalne należy zadbać przechodząc na B2B,
  • jaka jest różnica między świadczeniem pracy a wykonywaniem zlecenia (w ramach umowy o współpracę),
  • jakie są ograniczenia pod kątem wyboru formy opodatkowania,
  • czy w każdym przypadku one wystąpią,
  • czy możliwe jest skorzystanie z preferencyjnego ZUS lub nawet nieopłacanie składek w zupełnie legalny sposób.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

Aspekty formalne

Przy przejściu z umowy o pracę na współpracę w formie B2B wskazane jest, aby nastąpiło to z inicjatywy pracownika a nie pracodawcy.

 

Co do treści umowy, niewątpliwie każdy zainteresowany chciałby, żeby była ona dobrze sporządzona. W umowie i przy jej realizacji należy między innymi zadbać, żeby wykonywane czynności w ramach tej współpracy nie nosiły znamion pracy. To jednak nie wszystko.

 

Wykonywane zlecenie powinno być w spójności z umową.

 

Być może zastanawiasz się co z formalnego punktu widzenia rozumie się pod pojęciem stosunku pracy.

 

Jak wynika z art. 22 § 1 ustawy – Kodeks pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

 

Z kolei, jak wskazuje art. 734 § 1 ustawy – Kodeks cywilny, przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

 

 

Doprecyzujmy, że nie mówimy tutaj o umowie zlecenie sensu stricto. Umowa współpracy na zasadzie B2B też formalnie jest nazywana jako umowa zlecenia. Przecież jako przedsiębiorca podejmujesz się realizacji różnych zleceń. Właśnie takie zlecenia w tym przypadku ustawodawca ma na myśli.

 

Podsumowując i trochę upraszczając, chodzi o to, żeby współpraca polegała na wykonaniu zlecenia a nie pracy pod kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie.

 

Jednakże w kwestii sporządzenia umowy współpracy i wskazówek prawnych co do jej realizacji, lepiej skontaktuj się z prawnikiem.

 

Dobrze byłoby też, choć nie zawsze jest to możliwe, gdyby czynności w ramach współpracy na zasadzie B2B nie pokrywały się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę.

 

Dlaczego? O tym dowiesz się już za chwilę.

 

I jeszcze jedna uwaga. Omawiane w tym artykule ograniczenia nie dotyczą sytuacji, gdy wcześniejsza współpraca z daną firmą odbywała się na zasadzie umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

  • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
  • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
  • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
  • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Współpraca z byłym pracodawcą a forma opodatkowania

Uważaj na świadczenie usług w ramach tych samych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które wykonywałeś w bieżącym lub poprzednim roku, ponieważ w takich okolicznościach dotyczą Cię pewne ograniczenia co do wyboru formy opodatkowania w ramach Twojej działalności gospodarczej.

 

Omówmy to zagadnienie w praktyczny sposób a za chwilę w jeszcze praktyczniejszy, czyli na przykładzie.

 

W przypadku wykonywania na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy tych samych czynności co na etacie, ale w ramach działalności gospodarczej, jeśli jest to ten sam rok, w którym miałeś zarazem stosunek pracy i współpracujesz z nim w ramach działalności gospodarczej, niestety nie masz wyboru odnośnie do formy opodatkowania.

 

Musisz rozliczać się według skali podatkowej.

 

Inaczej mówiąc, w takiej sytuacji nie masz prawa do wyboru podatku liniowego czy ryczałtu.

 

W praktyce często zdarza się tak, że przejście z umowy o pracę na B2B odbywa się właśnie na przełomie roku. Zazwyczaj umowa o pracę rozwiązywana jest z dniem 31 grudnia a umowa współpracy zawierana jest od stycznia.

 

W następnym roku, czyli po roku, w którym został zakończony stosunek pracy możesz już wybrać podatek liniowy, ale nie możesz rozliczać się na ryczałcie. Dopiero w kolejnym roku możesz wybrać ryczałt.

 

Omówmy to jeszcze praktyczniej i przejdźmy do obiecanego przykładu.

Przykład Macieja

Utrwalamy sobie to co przed chwilą zostało poruszone na przykładzie Macieja, który pracuje na etacie jako informatyk i przechodzi na umowę współpracy z tym samym podmiotem (czyli byłym pracodawcą). Czynności w ramach jednej i drugiej umowy pokrywają się ze sobą.

Załóżmy, że w 2024 r. Maciej jest zatrudniony na umowę o pracę przez ten sam podmiot, z którym zacznie się współpraca na zasadzie B2B od stycznia 2025 r.

 

Zakładając, że umowa o pracę zostanie rozwiązana 31 grudnia 2024 r. lub wcześniej, to w 2025 r. Maciej może wybrać podatek liniowy, a dopiero w 2026 r. możliwy także będzie wybór ryczałtu.

 

Oczywiście, jeśli Maciej wykonywałby inne czynności niż te, które wykonywał w ramach umowy o pracę lub współpracowałby z innym podmiotem niż jego były pracodawca, ograniczenia związane z wyborem formy opodatkowania by go nie dotyczyły.

 

Pamiętaj jednak, że wskazywanie w umowie innych czynności od rzeczywiście wykonywanych jest niedopuszczalne a współpraca z innym podmiotem nie może to przybierać charakteru sztucznego.

 

A teraz może Cię zaskoczę.

 

Czy wiesz, że Maciej, jeśli jest programistą i spełnia pozostałe kryteria w celu skorzystania z preferencji IP Box, to od samego początku, czyli po przejściu na B2B będzie mógł korzystać z IP Boxa, nawet jeśli będzie wykonywał te same czynności co na etacie?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak płacić 5% podatku dochodowego, zapraszam Cię do lektury mojego artykułu Ulga B+R i preferencja IP Box.

 

Współpraca z byłym pracodawcą a ZUS

Jeszcze zastanówmy się, jakie ograniczenia w kwestii ZUS miałby Maciej, gdyby założył jednoosobową działalność gospodarczą i współpracował z byłym pracodawcą w tym samym zakresie co w ramach umowy o pracę.

 

Gdyby Maciej wykonywał takie czynności w tym samym roku, w którym był zatrudniony na umowę o pracę lub w następnym (a tak właśnie jest w naszym przykładzie), wtedy w okresie całej współpracy z byłym pracodawcą nie przysługiwałaby mu ulga na start, preferencyjny ZUS czy Mały ZUS Plus.

 

Natomiast, gdyby Maciej przestał współpracować z byłym pracodawcą i spełniałby pozostałe kryteria, wtedy prawo do tych ulg, już po zakończeniu współpracy by mu przysługiwało.

Współpraca z byłym pracodawcą w ramach spółki z o.o.

Co ciekawe, zawierając umowę o współpracę przez na przykład spółkę z o.o. Macieja, nawet w ramach tych samych czynności, co były wykonywane przez niego na etacie, ograniczenia dotyczące formy opodatkowania, siłą rzeczy, nie mają zastosowania, gdyż spółka z o.o. jest podatnikiem CIT a nie PIT.

 

Poza tym, spółka z o.o. jest odrębnym podmiotem. Niemniej, należy zadbać, żeby wykonywane czynności w ramach tej współpracy nie nosiły znamion pracy.

 

Przypominam, chodzi o to, żeby współpraca polegała na wykonaniu zlecenia a nie pracy pod kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie.

 

Co do obowiązku płacenia ZUS, w co najmniej dwuosobowej spółce z o.o. udziałowcy nie płacą składek z tytułu bycia wspólnikiem takiej spółki. Ale to jest już temat na kolejny artykuł.

Autor wpisu: Marek Golec
Doradca podatkowy, inwestor i przedsiębiorca. Partner w kancelarii księgowo-podatkowej. Absolwent Sorbony, autor książek i prowadzący kanał YouTube. Udziela konsultacji w języku polskim, angielskim i francuskim. Mówi o podatkach w naprawdę zrozumiały sposób.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

  • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
  • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
  • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
  • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa VAT 0

Kiedy warto być VAT-owcem? 4 kluczowe sytuacje

Czy wiesz, że możesz odliczyć VAT nawet wtedy, gdy nie doliczasz go do swoich usług? Albo przy dużych inwestycjach zaoszczędzić na VAT nawet setki tysięcy złotych? przedstawiam 4 sytuacje, gdy VAT jest dla...

AUTOR: Marek Golec
Działalność gospodarcza Optymalizacja podatkowa ZUS 0

Wakacje składkowe ZUS: zyskaj więcej pieniędzy dla firmy

Od listopada 2024 r. będziesz mógł zaoszczędzić na składkach ZUS nawet 1600 zł rocznie. Dowiedz się, jak to...

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa Podatek dochodowy Spółki 0

Estoński CIT: niższy podatek, lepszy cashflow

Czy wiesz ile wynosi efektywny podatek, gdy spółka korzysta z estońskiego CIT? Oprócz atrakcyjnego opodatkowania, podatek estoński daje możliwość reinwestowania 100% wypracowanego kapitału, chociaż na tym polu...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *