fbpx
AUTOR: Marek Golec

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

Są sposoby na korzystne rozliczenie z urzędem skarbowym i ZUS, nawet jeśli przejdziesz z umowy o pracę na współpracę z byłym pracodawcą w ramach firmy.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym przedstawiam dostępne rozwiązania prawne:

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

 

Z nagrania dowiesz się:

 

 • o jakie aspekty formalne należy zadbać przechodząc na B2B,
 • jaka jest różnica między świadczeniem pracy a wykonywaniem zlecenia (w ramach umowy o współpracę),
 • jakie są ograniczenia pod kątem wyboru formy opodatkowania,
 • czy w każdym przypadku one wystąpią,
 • czy możliwe jest skorzystanie z preferencyjnego ZUS lub nawet nieopłacanie składek w zupełnie legalny sposób.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

Współpraca B2B z byłym pracodawcą a forma opodatkowania i ZUS

Aspekty formalne

Przy przejściu z umowy o pracę na współpracę w formie B2B wskazane jest, aby nastąpiło to z inicjatywy pracownika a nie pracodawcy.

 

Co do treści umowy, niewątpliwie każdy zainteresowany chciałby, żeby była ona dobrze sporządzona. W umowie i przy jej realizacji należy między innymi zadbać, żeby wykonywane czynności w ramach tej współpracy nie nosiły znamion pracy. To jednak nie wszystko.

 

Wykonywane zlecenie powinno być w spójności z umową.

 

Być może zastanawiasz się co z formalnego punktu widzenia rozumie się pod pojęciem stosunku pracy.

 

Jak wynika z art. 22 § 1 ustawy – Kodeks pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

 

Z kolei, jak wskazuje art. 734 § 1 ustawy – Kodeks cywilny, przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

 

 

Doprecyzujmy, że nie mówimy tutaj o umowie zlecenie sensu stricto. Umowa współpracy na zasadzie B2B też formalnie jest nazywana jako umowa zlecenia. Przecież jako przedsiębiorca podejmujesz się realizacji różnych zleceń. Właśnie takie zlecenia w tym przypadku ustawodawca ma na myśli.

 

Podsumowując i trochę upraszczając, chodzi o to, żeby współpraca polegała na wykonaniu zlecenia a nie pracy pod kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie.

 

Jednakże w kwestii sporządzenia umowy współpracy i wskazówek prawnych co do jej realizacji, lepiej skontaktuj się z prawnikiem.

 

Dobrze byłoby też, choć nie zawsze jest to możliwe, gdyby czynności w ramach współpracy na zasadzie B2B nie pokrywały się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę.

 

Dlaczego? O tym dowiesz się już za chwilę.

 

I jeszcze jedna uwaga. Omawiane w tym artykule ograniczenia nie dotyczą sytuacji, gdy wcześniejsza współpraca z daną firmą odbywała się na zasadzie umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

 • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
 • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
 • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
 • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Współpraca z byłym pracodawcą a forma opodatkowania

Uważaj na świadczenie usług w ramach tych samych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które wykonywałeś w bieżącym lub poprzednim roku, ponieważ w takich okolicznościach dotyczą Cię pewne ograniczenia co do wyboru formy opodatkowania w ramach Twojej działalności gospodarczej.

 

Omówmy to zagadnienie w praktyczny sposób a za chwilę w jeszcze praktyczniejszy, czyli na przykładzie.

 

W przypadku wykonywania na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy tych samych czynności co na etacie, ale w ramach działalności gospodarczej, jeśli jest to ten sam rok, w którym miałeś zarazem stosunek pracy i współpracujesz z nim w ramach działalności gospodarczej, niestety nie masz wyboru odnośnie do formy opodatkowania.

 

Musisz rozliczać się według skali podatkowej.

 

Inaczej mówiąc, w takiej sytuacji nie masz prawa do wyboru podatku liniowego czy ryczałtu.

 

W praktyce często zdarza się tak, że przejście z umowy o pracę na B2B odbywa się właśnie na przełomie roku. Zazwyczaj umowa o pracę rozwiązywana jest z dniem 31 grudnia a umowa współpracy zawierana jest od stycznia.

 

W następnym roku, czyli po roku, w którym został zakończony stosunek pracy możesz już wybrać podatek liniowy, ale nie możesz rozliczać się na ryczałcie. Dopiero w kolejnym roku możesz wybrać ryczałt.

 

Omówmy to jeszcze praktyczniej i przejdźmy do obiecanego przykładu.

Przykład Macieja

Utrwalamy sobie to co przed chwilą zostało poruszone na przykładzie Macieja, który pracuje na etacie jako informatyk i przechodzi na umowę współpracy z tym samym podmiotem (czyli byłym pracodawcą). Czynności w ramach jednej i drugiej umowy pokrywają się ze sobą.

Załóżmy, że w 2024 r. Maciej jest zatrudniony na umowę o pracę przez ten sam podmiot, z którym zacznie się współpraca na zasadzie B2B od stycznia 2025 r.

 

Zakładając, że umowa o pracę zostanie rozwiązana 31 grudnia 2024 r. lub wcześniej, to w 2025 r. Maciej może wybrać podatek liniowy, a dopiero w 2026 r. możliwy także będzie wybór ryczałtu.

 

Oczywiście, jeśli Maciej wykonywałby inne czynności niż te, które wykonywał w ramach umowy o pracę lub współpracowałby z innym podmiotem niż jego były pracodawca, ograniczenia związane z wyborem formy opodatkowania by go nie dotyczyły.

 

Pamiętaj jednak, że wskazywanie w umowie innych czynności od rzeczywiście wykonywanych jest niedopuszczalne a współpraca z innym podmiotem nie może to przybierać charakteru sztucznego.

 

A teraz może Cię zaskoczę.

 

Czy wiesz, że Maciej, jeśli jest programistą i spełnia pozostałe kryteria w celu skorzystania z preferencji IP Box, to od samego początku, czyli po przejściu na B2B będzie mógł korzystać z IP Boxa, nawet jeśli będzie wykonywał te same czynności co na etacie?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak płacić 5% podatku dochodowego, zapraszam Cię do lektury mojego artykułu Ulga B+R i preferencja IP Box.

 

Współpraca z byłym pracodawcą a ZUS

Jeszcze zastanówmy się, jakie ograniczenia w kwestii ZUS miałby Maciej, gdyby założył jednoosobową działalność gospodarczą i współpracował z byłym pracodawcą w tym samym zakresie co w ramach umowy o pracę.

 

Gdyby Maciej wykonywał takie czynności w tym samym roku, w którym był zatrudniony na umowę o pracę lub w następnym (a tak właśnie jest w naszym przykładzie), wtedy w okresie całej współpracy z byłym pracodawcą nie przysługiwałaby mu ulga na start, preferencyjny ZUS czy Mały ZUS Plus.

 

Natomiast, gdyby Maciej przestał współpracować z byłym pracodawcą i spełniałby pozostałe kryteria, wtedy prawo do tych ulg, już po zakończeniu współpracy by mu przysługiwało.

Współpraca z byłym pracodawcą w ramach spółki z o.o.

Co ciekawe, zawierając umowę o współpracę przez na przykład spółkę z o.o. Macieja, nawet w ramach tych samych czynności, co były wykonywane przez niego na etacie, ograniczenia dotyczące formy opodatkowania, siłą rzeczy, nie mają zastosowania, gdyż spółka z o.o. jest podatnikiem CIT a nie PIT.

 

Poza tym, spółka z o.o. jest odrębnym podmiotem. Niemniej, należy zadbać, żeby wykonywane czynności w ramach tej współpracy nie nosiły znamion pracy.

 

Przypominam, chodzi o to, żeby współpraca polegała na wykonaniu zlecenia a nie pracy pod kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie.

 

Co do obowiązku płacenia ZUS, w co najmniej dwuosobowej spółce z o.o. udziałowcy nie płacą składek z tytułu bycia wspólnikiem takiej spółki. Ale to jest już temat na kolejny artykuł.

Autor wpisu: Marek Golec
Doradca podatkowy, który jest również inwestorem i przedsiębiorcą. Współwłaściciel kancelarii księgowo-podatkowej działającej pod markami Mistrz Podatków i Wynajmistrz.pl. Absolwent ekonomii i finansów międzynarodowych uczelni Université Sorbonne Paris Nord we Francji. Rozumie biznesy klientów oraz uczestników szkoleń i co ważne, mówi o podatkach naprawdę prostym językiem.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

 • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
 • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
 • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
 • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Podatek dochodowy 0

Czy Twoja spółka zapłaci 9% czy 19% CIT?

Kiedy spółka zapłaci 19% podatku, pomimo prawa do 9% CIT? Kiedy utrata prawa do 9% CIT nastąpi wstecznie, a kiedy od następnego roku? Czy na coś jeszcze trzeba uważać, żeby nie stracić prawa do 9%...

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa VAT 0

Katastrofalna strata: Jak rejestracja do VAT może kosztować 100 tys. zł

100 tys. zł to wysoka cena za nieznajomość zasad działania VAT. Płaci ją wielu małych przedsiębiorców, którzy niepotrzebnie rejestrują się jako „vatowcy". Jaki błąd popełniają i jak go...

AUTOR: Marek Golec, Mateusz Palarczyk
VAT 2

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – o co w nim chodzi?

Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy nie tylko dla przedsiębiorców! O co w nim chodzi i kiedy wejdzie w...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *