fbpx
AUTOR: Marek Golec

Co powinieneś wiedzieć o skali podatkowej?

➨ Czy progresja podatkowa jest sprawiedliwa?
➨ Czy osoby mniej zarabiające powinny płacić podatki według niższej stawki, a lepiej zarabiające według wyższej?

Na moim kanale YouTube opublikowałem film, dzięki któremu poznasz praktyczne aspekty opodatkowania według skali podatkowej w Polsce i jego wpływ na Twoją sytuację finansową (m.in. jaka tak naprawdę jest stawka podatku, gdy jesteś w pierwszym przedziale podatkowym a jaka w drugim).

 

Zapraszam Cię do obejrzenia ↓↓

Co powinieneś wiedzieć o skali podatkowej?

 

Z nagrania dowiesz się:

 

 • czy progresja podatkowa jest sprawiedliwa,
 • jak w teorii wygląda skala podatkowa w Polsce,
 • a jak ona wygląda w praktyce,
 • na co powinniśmy zwrócić uwagę przy osiąganiu różnych dochodów,
 • czym różni się odliczenie od podatku od odliczenia od dochodu i które jest korzystniejsze,
 • z jakich odliczeń i zwolnień możesz skorzystać na skali podatkowej.

 

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

Co powinieneś wiedzieć o skali podatkowej?

Jak w teorii wygląda skala podatkowa?

W tym artykule najczęściej będziemy posługiwali się nazewnictwem „skala podatkowa”, albo po prostu „skala”, ale możesz też spotkać się z zamiennym terminem „zasady ogólne” a czasami, choć rzadko „skala progresywna”.

 

Założenia tej formy opodatkowania są takie, aby osoby mniej zarabiające płaciły podatki według niższej stawki, a lepiej zarabiające − według wyższej. Czyli mowa o progresji podatkowej.

 

Napisz w komentarzu czy Twoim zdaniem progresja podatkowa jest sprawiedliwa.

 

Wiele osób uważa, że wyższy procent podatku w przypadku osób lepiej zarabiających niewątpliwie jest dla nich demotywujący i zniechęca ich do rozwoju i pracy. Wynika to między innymi ze świadomości, że duża część ich wynagrodzeń zasila wysokie transfery socjalne.

 

Co prawda progresję podatkową przedstawia się jako sprawiedliwość społeczną, niemniej, analizując zagadnienie ujednoliconego, płaskiego podatku, na przykład w postaci dziesięciny, można dojść do wniosku, że oprócz tego, iż taki podatek byłby prostszy, byłby bardziej sprawiedliwy. Osoba zarabiająca 50 tys. zł płaciłaby 5 tys. zł podatku, a osoba, która zarabiałby 5 tys. zł płaciłby 500 zł podatku. Jak widać, bez różnicowania stawek i tak osoby lepiej zarabiające płaciłyby więcej.

 

Napisz w komentarzu co Ty o tym sądzisz.

 

Wracając do merytoryki, skala progresywna polega na tym, że do kwoty rocznego dochodu w wysokości 120 tys. zł stawka podatku wynosi 12% a od nadwyżki przekraczającej tę kwotę – 32%.

 

Odnotujmy, że przy wyliczaniu podatku według skali progresywnej należy uwzględnić istotny element, którym jest kwota zmniejszająca podatek. Jej roczna wysokość wynosi 3600 zł.

Zauważ, że kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł wynika z podzielenia kwoty 3600 zł przez 12%.

Uważaj na sumowanie się dochodów

Pamiętaj, że dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali są sumowane na poziomie zeznania rocznego z innymi dochodami opodatkowanymi według tej formy (na przykład umowa o pracę, umowa-zlecenie, wynagrodzenie członka zarządu w ramach powołania, emerytura i tak dalej).

 

Nie mając tej świadomości, wiele osób dotkliwie odczuwa dopłatę podatku w terminie złożenia zeznania rocznego. Dzieje się tak dlatego, że zaliczki w ciągu roku odprowadzane są według niższej stawki (w ramach różnych źródeł przychodów), a dopiero po zsumowaniu wszystkich dochodów w zeznaniu rocznym wyliczany jest podatek według dużo wyższej stawki. Dzieje się tak w razie nadwyżki przekraczającej sto dwadzieścia tysięcy złotych dochodu. W takiej sytuacji trzeba dopłacić fiskusowi nierzadko znaczącą kwotę.

 

Tytułem dopowiedzenia, dochody opodatkowane podatkiem liniowym i przychody opodatkowane ryczałtem nie sumują się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Skala podatkowa w praktyce

Omawiając skalę podatkową bezdyskusyjnie należy poruszyć zagadnienie składki zdrowotnej, która wynosi aż 9% dochodu oraz daniny solidarnościowej, której wysokość to 4% dochodu, ale od nadwyżki ponad milion złotych.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

 • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
 • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
 • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
 • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Dodatkowe obciążenie publicznoprawne w postaci składki zdrowotnej sprawia, że w praktyce nie ma kwoty wolnej. Można przyjąć, że stawka podatku do kwoty dochodu 30 tys. zł rocznie wynosi 9%. W celu zastosowania uproszczeń, pomijamy zagadnienie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Przy jej uwzględnieniu stawka obciążeń w tym przedziale zapewne byłaby wyższa.

 

Niemniej, zachęcam Cię do otwarcia kalkulatora. Podziel kwotę minimalnej miesięcznej składki zdrowotnej przez np. 2 tys. zł miesięcznego dochodu. Prawda, że wychodzi więcej niż 9%?

 

Idąc dalej, przy uwzględnieniu podatku dochodowego, składki zdrowotnej i daniny solidarnościowej, w przedziale od 30 tys. zł do 120 tys. zł, stawka obciążeń wynosi 21%.

 

W przedziale od 120 tys. zł do 1 mln zł, stawka obciążeń to aż 41%.

 

A od nadwyżki ponad 1 mln zł to 45%. Zgodzisz się ze mną, że to już bardzo dużo? Ale to nie wszystko.

Ze względu na złożoność zagadnienia, powyżej nie uwzględniłem składek na ubezpieczenia społeczne, które też wpływają na wysokość tak zwanego efektywnego podatku i to tylko na pierwszym poziomie opodatkowania. Chodzi o podatek dochodowy wraz z daniną solidarnościową i ZUS (wszystkie składki a nie tylko zdrowotna).

 

Te obciążenia są nazywane klinem podatkowym, który wynosi około 40% a czasami prawie 50% i zależy on od wysokości zarobków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcam Cię do lektury artykułu Jak działa system podatkowy?.

 

Miej świadomość, że łączne opodatkowanie osoby fizycznej na wszystkich trzech poziomach, uwzględniając, oprócz podatków dochodowych, podatki obrotowe i majątkowe może wynieść 60% albo i więcej.

 

Jeśli chcesz policzyć ile wyniesie Twój efektywny podatek na poziomie podatków dochodowych (uwzględniając ZUS i daninę solidarnościową), przy prowadzeniu działalności gospodarczej na skali podatkowej i nie tylko, pobierz ZA DARMO nasz autorski kalkulator podatkowy.

 

Zeznanie roczne i ulgi przedsiębiorcy na skali podatkowej

Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej składają zeznanie PIT-36 w terminie do końca kwietnia następnego roku.

 

Oprócz możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, mogą skorzystać także z licznych ulg podatkowych. Mowa o odliczeniach i zwolnieniach.

 

Odliczenia dzielimy na takie, o które pomniejsza się sam podatek i takie, o które pomniejsza się dochód. Odliczenia od podatku są korzystniejsze, ponieważ zmniejszamy kwotę podatku a przy odliczeniach od dochodu pomniejszamy podstawę opodatkowania, czyli oszczędzamy tylko stosunkowo niewielką część podatku.

 

Poza odliczeniami można skorzystać ze zwolnień podatkowych.

 

Spójrzmy zatem na przykładowe odliczenia i zwolnienia, z których może skorzystać przedsiębiorca rozliczający się według skali podatkowej.

Odliczenie od podatku

Przedsiębiorcy opodatkowani według skali mogą skorzystać z następujących odliczeń od podatku:

 

 • ulga prorodzinna, czyli ulga na dzieci,
 • ulga abolicyjna (dotyczy dochodów zagranicznych i została bardzo ograniczona od 2021 r.).

Odliczenie od dochodu

Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej mogą skorzystać z odliczeń od dochodu, między innymi z tytułu:

 

 • zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (uwaga, nie mogą być odliczane od dochodu w zeznaniu rocznym, jeśli zostały uwzględnione w kosztach),
 • wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) do ustawowego limitu,
 • przekazanych darowizn na cele i rzecz organizacji wskazanych w ustawie (nie więcej jednak niż 6% dochodu),
 • wydatków na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
 • wydatków na działalność badawczo-rozwojową,
 • wydatków na cele rehabilitacyjne,
 • wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet,
 • wydatków poniesionych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związanych z zabytkami nieruchomymi,
 • strat z lat ubiegłych.

 

Skalowcom przysługuje również ulga dla honorowych krwiodawców.

 

W ramach rozliczenia według skali podatkowej odliczenie z tytułu zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne jest niemożliwe.

 

Zwolnienia podatkowe

Przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej mogą skorzystać m.in. ze zwolnień:

 

 • dla rodziców co najmniej czwórki dzieci (do kwoty 85 528 zł przychodu),
 • dla aktywnych seniorów (do kwoty 85 528 zł przychodu),
 • dla osób zmieniających (na polską) rezydencję podatkową (do kwoty 85 528 zł przychodu).

 

UWAGA! Limit jest łączny, czyli korzystając z dwóch lub trzech wymienionych zwolnień jednocześnie, przychód zwolniony z PIT nie może przekroczyć kwoty 85 528 zł.

Skala podatkowa a IP Box

Warto jeszcze podkreślić, że pomimo korzystania z preferencji IP Box, przedsiębiorca może rozliczać się według skali podatkowej i korzystać ze związanych z nią przywilejów.

Autor wpisu: Marek Golec
Doradca podatkowy, który jest również inwestorem i przedsiębiorcą. Współwłaściciel kancelarii księgowo-podatkowej działającej pod markami Mistrz Podatków i Wynajmistrz.pl. Absolwent ekonomii i finansów międzynarodowych uczelni Université Sorbonne Paris Nord we Francji. Rozumie biznesy klientów oraz uczestników szkoleń i co ważne, mówi o podatkach naprawdę prostym językiem.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

 • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
 • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
 • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
 • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa VAT 0

Katastrofalna strata: Jak rejestracja do VAT może kosztować 100 tys. zł

100 tys. zł to wysoka cena za nieznajomość zasad działania VAT. Płaci ją wielu małych przedsiębiorców, którzy niepotrzebnie rejestrują się jako „vatowcy". Jaki błąd popełniają i jak go...

AUTOR: Marek Golec, Mateusz Palarczyk
VAT 2

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – o co w nim chodzi?

Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy nie tylko dla przedsiębiorców! O co w nim chodzi i kiedy wejdzie w...

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa Podatek dochodowy Spółki 0

Optymalizacja podatku od kryptowalut

Jakie są sprawdzone metody optymalizacji kryptowalut? Które z nich może zastosować osoba fizyczna, a które spółka z o.o.? Czy i kiedy wystąpi VAT? Poznaj...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *