fbpx
AUTOR: Marek Golec

Wakacje składkowe ZUS: zyskaj więcej pieniędzy dla firmy

Jak zaoszczędzić na składkach ZUS nawet 1600 zł rocznie?

Od listopada 2024 r. wchodzi w życie możliwość skorzystania przez przedsiębiorców z tzw. wakacji składkowych.

 

Zapraszam Cię do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się, co musisz zrobić, aby przez cały miesiąc nie płacić ZUS:

 

Wakacje Składkowe ZUS: Zyskaj Więcej Pieniędzy Dla Firmy. Jak Skorzystać?

 

 

Z nagrania dowiesz się:

 

  • Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z wakacji składkowych i zaoszczędzić na składkach ZUS
  • Od jakiej podstawy państwo będzie opłacać Twoje składki, w zależności od tego, czy korzystasz z pełnego ZUS, Małego ZUS Plus, czy preferencyjnych składek
  • Kiedy wakacje składkowe nie będą miały zastosowania, abyś mógł uniknąć rozczarowań
  • Jak krok po kroku złożyć wniosek przez PUE ZUS i co zrobić, jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony
  • Jakie dokumenty musisz złożyć po przyznaniu ulgi, aby wszystko przebiegło zgodnie z przepisami

 

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

Wakacje Składkowe ZUS: Zyskaj więcej pieniędzy dla firmy. Jak skorzystać?

Co to są wakacje składkowe?

Wakacje składkowe to inicjatywa, dzięki której przedsiębiorcy mogą zwolnić się z opłacania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku. Wyobraź sobie, że przez cały miesiąc nie musisz płacić składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz ewentualnie dobrowolne chorobowe – brzmi nieźle, prawda?

 

Oczywiście składka zdrowotna nadal pozostaje do zapłacenia, ale to i tak może być znacząca ulga dla wielu z Was. Dlaczego to jest takie ważne? Bo dzięki temu możesz zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na rozwój swojego biznesu, zakup nowego sprzętu, czy nawet na małą premię dla siebie lub swoich pracowników.

Dla kogo przewidziane są wakacje składkowe?

Czy wakacje składkowe są dla Ciebie? Z tej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz działający w formie spółki cywilnej. W skrócie, jeżeli jesteś osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i zatrudniasz do 9 osób, to ta ulga jest właśnie dla Ciebie! Niemniej, o szczegółach za chwilę sobie więcej powiemy.

 

Warto jednak pamiętać, że osoby wykonujące działalność twórczą, artystyczną czy przedstawiciele wolnych zawodów są wyłączeni z tej możliwości, chyba że są zgłoszeni w CEIDG, czyli wykonują taką działalność w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby skorzystać z wakacji składkowych, musisz spełnić kilka kluczowych warunków:

 

  1. Podleganie ubezpieczeniom społecznym: Musisz być zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i wypadkowego choćby przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. Dzięki temu ZUS wie, że Twoje zgłoszenie jest aktualne.
  2. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe: Jeśli jesteś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, uzyskasz zwolnienie z opłacenia tej składki, pod warunkiem, że jesteś nim objęty zarówno w miesiącu składania wniosku, jak i w poprzednim miesiącu.
  3. Limit przychodu: Twój roczny przychód w ciągu ostatnich 2 lat nie może przekraczać 2 milionów euro.
  4. Nieprowadzenie działalności na rzecz byłego pracodawcy: Nie możesz wykonywać tych samych czynności w ramach działalności gospodarczej co w ramach umowy o pracę na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowałeś w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym.
  5. Limit ubezpieczonych: Nie możesz mieć zgłoszonych więcej niż 10 osób do ubezpieczeń społecznych, co obejmuje również Ciebie. Do tej liczby wliczają się pracownicy, zleceniobiorcy oraz osoby współpracujące, ale nie uczniowie i studenci poniżej 26. roku życia zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie.
  6. Pomoc de minimis: Musisz dysponować odpowiednim limitem pomocy de minimis, aby skorzystać z wakacji składkowych. Oznacza to, że wartość pomocy, którą możesz otrzymać, nie może przekroczyć określonego progu w danym roku.

Od jakiej podstawy będą wyliczane składki opłacane przez państwo?

W przypadku skorzystania z wakacji składkowych, składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz ewentualnie dobrowolne chorobowe będą opłacane przez państwo, ale od określonej podstawy wymiaru:

 

  1. Pełny ZUS: Jeśli płacisz pełne składki ZUS, państwo będzie opłacać składki od najniższej obowiązującej podstawy, która wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
  2. Mały ZUS Plus: Jeśli korzystasz z Małego ZUS Plus, składki będą opłacane od tej samej podstawy, którą zadeklarowałeś przed wakacjami składkowymi.
  3. Preferencyjny ZUS: Jeśli płacisz preferencyjne składki, będą one opłacane od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Warto wiedzieć, że dotacja z budżetu państwa nie obejmuje składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Chciałbym to wyjaśnić. W ramach wakacji składkowych jest zwolnienie z opłacania tych składek, jednak Skarb Państwa nie będzie ich opłacał za przedsiębiorców. Reasumując, w ramach wakacji składkowych nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Kiedy wakacje składkowe nie mają zastosowania?

Warto pamiętać, że są sytuacje, w których wakacje składkowe nie będą miały zastosowania:

 

  1. Ulga na start: Jeśli korzystasz z ulgi na start, która zwalnia Cię z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wakacje składkowe nie będą dla Ciebie dostępne, ponieważ nie opłacasz składek społecznych. Innymi słowy, już teraz jesteś zwolniony z tego obowiązku.
  2. Zbieg tytułów do ubezpieczeń: Jeśli masz inne źródło ubezpieczenia społecznego, na przykład jesteś zatrudniony na etacie z wynagrodzeniem przynajmniej na poziomie minimalnym krajowym lub pobierasz emeryturę, Twoja działalność gospodarcza staje się dodatkowym tytułem do ubezpieczeń. W takim przypadku przepisy dotyczące wakacji składkowych nie przyniosą Ci dodatkowych oszczędności, ponieważ składki z tytułu działalności gospodarczej i tak nie są odprowadzane.

 

W obu tych przypadkach nie opłacasz składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej, co oznacza, że w praktyce już korzystasz z “wakacji składkowych” w ramach swojej działalności.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

  • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
  • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
  • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
  • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Wniosek o wakacje składkowe należy złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcesz być zwolniony z opłacania składek. Na przykład, jeśli planujesz skorzystać z ulgi w taki sposób, żeby nie opłacać składek za grudzień 2024 r., wniosek musisz złożyć w listopadzie. Pamiętaj jednak o pewnym przesunięciu, mianowicie składki za grudzień płaci się w styczniu.

 

W praktyce oznacza to, że wielu przedsiębiorców skorzysta z wakacji składkowych przez dwa miesiące z rzędu – w styczniu i lutym 2025 r. Składki za grudzień zazwyczaj są opłacane w styczniu, a za styczeń w lutym. Dzięki temu przedsiębiorcy nie zapłacą składek społecznych w obu tych miesiącach, co pozwala na uzyskanie dwumiesięcznego okresu ulgi.

 

Krok po kroku:

 

  1. Zarejestruj się lub zaloguj na PUE ZUS. To podstawa, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  2. Wypełnij wniosek RWS. Wprowadź swoje dane identyfikacyjne oraz informacje o uzyskanej pomocy publicznej de minimis. Pamiętaj, że wniosek jest edytowalny, a dane identyfikacyjne płatnika składek są automatycznie pobierane.
  3. Prześlij wniosek. Upewnij się, że wniosek został prawidłowo wypełniony i złożony w terminie. Pamiętaj, że wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie – papierowe wersje nie będą rozpatrywane.
  4. Czekaj na decyzję ZUS. Powiadomienie o przyznaniu lub odmowie ulgi otrzymasz na swoim koncie PUE ZUS, a także e-mailem lub SMS-em, jeśli podałeś te dane kontaktowe.

 

Przypominam, aby skorzystać z wakacji składkowych jeszcze za 2024 r., przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek najpóźniej w listopadzie. Jeśli nie złożysz wniosku w listopadzie, stracisz możliwość skorzystania z ulgi za grudzień 2024 r., ponieważ wnioski złożone w grudniu będą już dotyczyły stycznia 2025 r.

 

Pamiętaj, że ZUS będzie rozpatrywał tylko te wnioski, które wpłyną w odpowiednim terminie. Jeśli złożysz wniosek zbyt wcześnie lub zbyt późno, niestety nie zostanie on rozpatrzony.

 

Jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego, dobrze by było, abyś skoordynował działania ze swoją kancelarią księgową i na bieżąco wymieniał się informacjami w tej sprawie.

Jakie dokumenty należy złożyć po przyznaniu ulgi?

Po przyznaniu ulgi, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który uzyskałeś zwolnienie, musisz złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty:

 

  1. Raport ZUS RCA z „wakacyjnym” kodem (05 14, 05 74 lub 05 94): Wykaż składki emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz ewentualnie dobrowolną chorobową finansowane z budżetu państwa.
  2. Raport ZUS RCA z aktualnym kodem: Wykaż składkę zdrowotną na ogólnych zasadach oraz dobrowolną chorobową, jeśli nie została objęta ulgą.
  3. Deklaracja ZUS DRA: Uwzględnij składki z utworzonych raportów RCA. Jeśli masz zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, nie musisz ich wykazywać.
  4. Raport ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych: Jeśli zatrudniasz pracowników, zleceniobiorców lub inne osoby współpracujące, musisz złożyć odpowiednie raporty ZUS RCA za te osoby.

 

Przypominam, że dotacja z budżetu państwa nie obejmuje składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. W ramach wakacji składkowych jest zwolnienie z opłacania tych składek, jednak Skarb Państwa nie będzie ich opłacał za przedsiębiorców. Reasumując, w ramach wakacji składkowych nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

 

Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS zrobi to za Ciebie na podstawie dostępnych danych, ale nie obejmie to dokumentów za Twoich pracowników. Utworzenie dokumentów przez ZUS może również wiązać się z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co zrobić w przypadku odrzucenia wniosku?

Jeśli ZUS odrzuci Twój wniosek, nie wpadaj w panikę! Masz prawo odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem ZUS. Masz na to miesiąc od doręczenia decyzji.

 

Odwołanie powinno zawierać:

 

  • Oznaczenie sądu, do którego się odwołujesz
  • Twoje imię, nazwisko i adres
  • Znak i datę decyzji ZUS
  • Uzasadnienie odwołania

 

Odwołanie możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w ZUS, a pracownik ZUS spisze je na piśmie.

Pamiętaj, że nawet jeśli złożysz odwołanie, musisz wciąż opłacić składki na dotychczasowych zasadach. Dopiero prawomocne orzeczenie sądu może zwolnić Cię z tego obowiązku i pozwolić na korektę dokumentów oraz odzyskanie nadpłaty.

Podsumowanie

Podsumowując, wakacje składkowe to świetna okazja, by zaoszczędzić na składkach ZUS, jednocześnie nie tracąc uprawnień emerytalnych. To również dobry moment, by lepiej zrozumieć, jak działa system ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Autor wpisu: Marek Golec
Doradca podatkowy, inwestor i przedsiębiorca. Partner w kancelarii księgowo-podatkowej. Absolwent Sorbony, autor książek i prowadzący kanał YouTube. Udziela konsultacji w języku polskim, angielskim i francuskim. Mówi o podatkach w naprawdę zrozumiały sposób.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj
ZA DARMO kalkulator podatkowy

  • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz autorski kalkulator podatkowy.
  • Przeprowadzisz w nim analizę formy opodatkowania dla Twojej firmy.
  • Zobaczysz, która forma działalności jest dla Ciebie najkorzystniejsza podatkowo (np. JDG, sp. z o.o.).
  • Uzyskasz dostęp do nagrania video, które jest praktyczną instrukcją obsługi kalkulatora.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa VAT 0

Kiedy warto być VAT-owcem? 4 kluczowe sytuacje

Czy wiesz, że możesz odliczyć VAT nawet wtedy, gdy nie doliczasz go do swoich usług? Albo przy dużych inwestycjach zaoszczędzić na VAT nawet setki tysięcy złotych? przedstawiam 4 sytuacje, gdy VAT jest dla...

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa Podatek dochodowy Spółki 0

Estoński CIT: niższy podatek, lepszy cashflow

Czy wiesz ile wynosi efektywny podatek, gdy spółka korzysta z estońskiego CIT? Oprócz atrakcyjnego opodatkowania, podatek estoński daje możliwość reinwestowania 100% wypracowanego kapitału, chociaż na tym polu...

AUTOR: Marek Golec
Spółki 0

7 grzechów, które mogą zrujnować Twoją spółkę

Nieprawidłowo zawarte umowy z członkami zarządu, wirtualne pieniądze w kasie spółki czy mieszanie prywatnych pieniędzy z pieniędzmi spółki, to grzechy, które mogą Cię dużo kosztować. Jak ich uniknąć i...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *