fbpx
AUTOR: Marek Golec

Skala czy liniowy? A może ryczałt?

Pamiętaj o terminach

Każdego roku do 20. dnia następnego miesiąca, po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód możesz zmienić formę opodatkowania. Z powyższego wynika, że w praktyce czas na zmianę formy opodatkowania na dany rok upływa 20. lutego.

Przedstawienie czterech form opodatkowania

Aby Twój wybór był najtrafniejszy, potrzebna jest wiedza na temat każdej formy opodatkowania. Co prawda, podatkowy Polski Ład sprawił, że od 2022 r. przedsiębiorcy nie mają możliwości wyboru karty podatkowej, jednak podatnicy, którzy w 2021 r. rozliczali się według tej formy opodatkowania, będą mogli kontynuować rozliczanie się w ten sposób. Innymi słowy, karta podatkowa jest niedostępna dla osób, które chciałyby ją wybrać po 2021 r.

 

Omówmy wszystkie cztery formy opodatkowania od najprostszej do najbardziej złożonej a później przeanalizujmy je na przykładzie pewnego przedsiębiorcy.

 

Pełna treść jest jednym z rozdziałów mojej książki „Jak oszczędzić na podatkach i nie podpaść fiskusowi”.

 

Więcej informacji na jej temat znajdziesz na stronie: https://podatkiprzedsiebiorcow.pl/

 

Autor wpisu: Marek Golec
Autor bloga MistrzPodatkow.pl oraz książki "Jak oszczędzić na podatkach i nie podpaść fiskusowi". Współwłaściciel kancelarii księgowo-podatkowej działającej pod markami Mistrz Podatków i Wynajmistrz. Absolwent ekonomii i finansów międzynarodowych uczelni Université Sorbonne Paris Nord we Francji. Doradca podatkowy, który oprócz posiadania ogromnej wiedzy podatkowej jest przedsiębiorcą. Rozumie biznesy klientów oraz uczestników szkoleń. Co ważne, mówi o podatkach naprawdę prostym językiem.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowe materiały

  • W ramach subskrypcji mojego newslettera otrzymasz kalkulator Polskiego Ładu 2.0.
  • Kalkulator pomoże Ci wyliczyć efektywny podatek dla różnych form prowadzenia działalności gospodarczej (JDG, sp. z o.o., sp.k. czy S.K.A.).
  • Będziesz mógł pobrać trzy pierwsze rozdziały mojej książki ,Jak oszczędzić na podatkach i nie podpaść fiskusowi’.
  • Książkę napisałem z myślą o aktualnych i przyszłych przedsiębiorcach, którzy chcą bezpiecznie optymalizować podatki i zwiększyć zyski.

Sprawdź inne wpisy, które Cię zainteresują:

AUTOR: Marek Golec
Optymalizacja podatkowa Podatek dochodowy Spółki 0

Uważaj na utratę 9% CIT

Przekształcenie z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. doprowadzi do utraty prawa do 9% CIT przez pierwsze dwa lata działalności spółki. Tak się natomiast nie stanie w przypadku...

AUTOR: Marek Golec
Działalność gospodarcza Optymalizacja podatkowa Podatek dochodowy 0

Czym jest podatek inflacyjny i jak się przed nim chronić?

W porządku prawnym nie występuje pojęcie podatku inflacyjnego, jednak wiele osób rozumiejących ekonomię uważa, że inflacja jest ukrytym podatkiem. Z tego powodu, na...

AUTOR: Marek Golec
Podatek dochodowy VAT 2

Uważaj na limity płatności

Uważaj, aby księgowy lub organ podatkowy nie uświadomili Ci, że nie masz prawa do kosztów. W pewnych przypadkach możesz narazić się na odpowiedzialność solidarną za VAT Twojego kontrahenta, odpowiedzialność...

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.